FIBA 2014: Grup A Analizi - TAHMİN 102

FIBA 2014: Grup A Analizi

Ağustos 26th, 2014

Grup A mücadelesi City Arena, Granada’da gerçekleşecektir.

Takımlar
İspanya
Son Olimpiyatların gümüş madalyalı ekibi aynı zamanda turnuvanın ev sahibi konumunda.  2012 Olimpiyatlarında çok daha güçlü Rüya Takımı finalde oldukça zorlamış olmaları, ev sahipliği yaptıkları bu turnuvada onları da en az Rüya Takım kadar favori yapmaktadır. Hazırlık döneminde ikisi de milli takımımızla olmak üzere 6 maç yaptılar ve hepsini de rahat kazandılar. Takımın ön plana çıkan oyuncuları; Pau Gasol (C.Bulls), M.Gasol (M.Grizzlies), J.Calderon (NY Knicks), S.Ibaka (O.Thunder),  Ricky Rubio (M.Timberwolves), V.Claver (Portland), S.Rodriguez, R.Fernandez, S.Llull, F.Reyes (Real Madrid), C.Navarro, A.Abrines (Barcelona). Görüldüğü gibi çok derin bir kadroya sahip takımın çok fazla hücum ve savunma silahı bulunmakta. M.Gasol ve S.Ibaka pota altını birçok takıma karartabilir. Alınacak savunma ribauntları ile Rubio, Llull ve Rodriguez liderliğinde çok fazla hızlı hücum sayısı bulabilirler. Rubio’nun pek şutu olmaması, çok iyi bir sezon geçiren Llull ve Rodriguez’in de dakika bulması anlamına gelecek diye düşünüyorum.  Bu rotasyonda Calderon SG olarak daha çok süre alacaktır ki çok iyi 3lük isabeti olduğunu biliyoruz. Ancak set hücumuna yerleştiklerinde büyük ihtimalle topu içeri indireceklerdir.  Ev sahibi avantajıyla şampiyonluğun Rüya Takım ile en güçlü adayı konumundaki İspanya, turnuvaya 30 Ağustos İran maçı ile başlayacak. 30+ farkla kazanacaklarını düşündüğüm bu maç hem moral olacak hem de koç tüm oyuncularının turnuva performansını görme şansına sahip olacaktır.
Fransa

Son Avrupa Şampiyonu Fransa, bu turnuvaya da iddialı geliyor ancak takımın en önemli oyuncusu ve Avrupa Şampiyonasının MVPsi Tony Parker maalesef sakatlığı nedeniyle kadroda yok. Tony Parker’sız Fransa, Jordan’sız Chicago Bulls gibidir desem yanlış olmaz sanırım.  Parker’ın yanı sıra Ajinca ve De Colo gibi isimler de bu turnuva kadrosunda bulunmuyor. Indiana Pacers’ın yedek uzunu I.Mahinmi, Utah kadrosunda bulunna R.Gobert uzun rotasyonunda dakika bulacak isimler. Mahinmi iri cüssesi ile pota altında özellikle savunmada tehdit oluşturacaktır ama hğcum tarafı çok da iyi olmayan bir uzun dersek sanırım yanlış olmaz.

Emektar B.Diaw, Gelabale, F.Pietrus’a genç oyuncular Heurtel, Diot, Lauvergne eşlik edecekler. Takımın en büyük silahı ise tartışmasız N.Batum. Ancak Parker’ın yokluğunda Avrupa Şampiyonasından daha iyi oynaması şart.

Hazırlık döneminde 9 maç oynayan ve inişli çıkışlı bir grafik çizen Fransa ilk maçını 30 Ağustos’ta Brezilya ile oynayacak ve bu onlar için büyük bir test olacak. Bu maçın grup 2.liği için de çok öenmli olduğunu düşünüyorum, favorim ise Brezilya.
Brezilya

Brezilya grupta ilk 4 için şans verilen takımların başında geliyor. Kadrosunda T.Splitter (SA Spurs), Nene (W.Wizards), A.Varejao (C.Cavs), L.Barbosa (Phx Suns) gibi NBA yıldızlarının yanında çok iyi bir sezon geçiren M.Huertas gibi önemli bir guard’I da bulunduruyorlar. Takımla ilgili en büyük soru işareti bench’ten ne kadar katkı alabilecekleri. Nene, Splitter ve Varejao çok tehlikeli bir uzun rotasyonu ve birçok takıma bu anlamda sorun çıkarabilirler. Hazırlık döneminde 4 maç yapan ve bunların sadece ikisini kazanabilen Brezilya’nın grupta alacağı sıralama NBA patently oyuncularından alacağı katkıyla doğru orantılı olacak.

İlk maçında 30 Ağustos’ta Fransa ile karşılaşacak Brezilya grupta ilk 4’e girecektir diye düşünüyorum.

 

Sırbistan
Sırbistan son avrupa Şampiyonasında inişli çıkışlı bir grafik çizmişti. Bunun en öenmli sebebi M.Teodosic gibi iki ucu keskin bir oyun kurucuları olması diye düşünüyorum. Takımda çok yakından tanıdığımız ve önmüzdeki yıl ülkemizde oynayacak oyuncular da var; B.Bogdanovic, N.Bjelica, N.Kristic. Yine bir dönem Banvit forması giyen Stimac da Sırbistan uzun rotasyonunda dakika bulmaya çalışacak. Birbirini uzun süredir tanıyan bu takımın genç takviyelerle grupta hiçbir maç kolay kolay teslim olmayacağını düşünüyorum. B.Bogdanovic son Avrupa Şampiyonası çıkışı sonrası bu turnuvada çok daha iyi oynayacaktır.  Hazırlık döneminde oldukça fazla maç yapan Sırbistan İtalya ve son Y.Zelenda maçı hariç oynadığı tüm maçları kazanma başarısı gösterdi. Milli takımımızla da 17 Ağustos’ta yaptığı maçı 79-64 kazanan Sırbistan turnuvaya 30 Ağustos’ta Mısır maçı ile başlayacak. Bu maçı çok rahat kazanacaklarını düşünüyorum.

İran

Takımın çoğunluğu ülkesinde top oynayan oyunculardan oluşuyor. Bilinen veya öne çıkan bir oyuncuları yok. En zayıf basketbol bölgesi olan Asya kıtası temsilcisi İran’ın grupta galibiyet alması mucize olur. Turnuvaya ev sahibi İspanya maçı ile başlayacak İran’ın bu maçta 30+ fark yiyeceğini düşünüyorum. İspanya turnuvayı düşünerek tempoyu düşürmezse daha da fazla fark olabilir.
Mısır
Takım tamamen Mısır’da forma giyen oyunculardan oluşuyor. Bu kadar üst düzey takım içerisinde tek galibiyet şansları İran maçı olacaktır.

 

Grup Sıralaması Tahmini
Grubun mutlak favorisi ev sahibi İspanya. 2-4 sıralama da Fransa, Brezilya ve Sırbistan’ın olacaktır. Benim sıralama tahminim:

1. İspanya
2. Brezilya
3. Sırbistan
4. Fransa
Bülent GÖKALP / Tahmin102


[post-views]